Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی: معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان را اجرا می‌کنیم


نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی: معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان را اجرا می‌کنیم

 

در نشست مشترک مديران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و مدیران سازمان امور مالیاتی و شرکتهای دانش‌بنیان، فرآیند اجراي معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش بنیان بررسی شد.
به گزارش روابط عمومي پارك و به نقل از معاونت علمي و فناوري ریاست جمهوری، محمدتقی پاکدامن مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی در اين نشست اظهار کرد: بر مبنای قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و ماده 20 آیین نامه اجرایی آن، درآمدهای شرکتها و موسسات دانش بنیان ناشی از قرارداد و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان به مدت 15 سال از مالیات موضوع ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم معاف است.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی در نشست مشترک با شرکتهای دانش‌بنیان افزود: برطبق دستورالعمل مصوب، اسامی شرکتهای به انضمام مصادیق فعالیتهای دانش‌بنیان آنها در سال 1392 از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به سازمان مالیاتی ارسال شده و با ابلاغیه رئیس سازمان امور مالیاتی به همه ادارات مالیاتی کشور ارسال شده و مبنای عمل قرار گرفته است.
پاکدامن ضمن اشاره به ضرورت اجرای هرچه سریعتر ابلاغیه رئیس سازمان از سوی ادارات مالیاتی کل کشور افزود: در سال 1392 تعداد 40 شرکت در کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش‌بنیان به تصویب رسیدند که مشمول استفاده از این معافیتها می‌شوند.
وی با اشاره به تجربه اجرای معافیتهای مالیاتی شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری مندرج در ماده 47 برنامه چهارم توسعه و ماده 9 قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان افزود: فرآیند اجرای معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان به نحوی تدوین شده که به منظور جلوگیری از اعمال سلیقه از سوی ممیزان مالیاتی و شرکتهای متقاضی، مصادیق فعالیتهای شرکتهای دانش‌بنیان از سوی کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش‌بنیان به سازمان امور مالیاتی ارسال شود و مبنای عمل قرار گیرد.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی افزود: شرکتهای متقاضی باید برای هرکدام از تولیدات خود، قیمت تمام شده و میزان فروش و هزینه‌ها را در دفاتر حسابداری خود به صورت جداگانه تنظیم نمایند و در زمان مراجعه ممیزان مالیاتی ارائه نمایند.
پاکدامن با اشاره به اعمال معافیت مالیاتی از تاریخ صدور تاییدیه در کارگروه گفت: به فعالیتهای قبل از زمان تاییدیه، معافیت داده نخواهد شد و مصادیق اعلام شده از سوی کارگروه از تاریخ تاییدیه شرکتها، از این معافیت برخوردار خواهد بود. لذا مصادیق فعالیتهای دانش‌بنیان شرکتها، هر ساله از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد و مبنای عمل ممیزان مالیاتی در سال مالي مرتبط قرار خواهد گرفت.
وی درباره 3 درصد مالیات تکلیفی شرکتهای دانش‌بنیان موضوع ماده 104 قانون مالیات مستقیم گفت: ماده 104 قانون در اصلاحيه قانون مالیاتهای مستقیم در مجلس شورای اسلامی حذف شده است که پیش‌بینی می‌شود طی چند ماه آینده به صورت رسمی ابلاغ شود و همه شرکتها نیازی به پرداخت مالیات تکلیفی موضوع ماده 104 نخواهند داشت.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی افزود: درآمدهای شرکتهای دانش
‌بنیان از مالیات معاف است ولی نیروی انسانی شاغل در شرکتها باید مالیات بر حقوق خود را بپردازند.

وجود همدلی در اجرای کامل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان
دکتر سیدمحمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکتهای دانش‌بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در ابتدای این نشست، ضمن خوشامدگویی به مدیران سازمان امور مالیاتی و شرکتهای دانش‌بنیان گفت: برای اجرای کامل قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان همه دستگاه‌های اجرایی کشور باید به صورت یکپارچه فعالیتها را پیگیری کنند و برگزاری این جلسه صمیمی، نشانه‌ای از وجود این همدلی است که امیدواریم روز افزون شود.
شایان ذکر است که در این جلسه که حدود 3 ساعت به طول انجامید، شرکتها به صورت صریح و شفاف مشکلات خود در فرآیندهای مالیاتی را مطرح کردند و از سوی آقای پاکدامن و آقای دکتر صاحبکار توضیحات لازم ارائه شد.