نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معرفی شهرستان مهریز

شهرستان مهریز عنوان ناحیه‌ای است شامل مجموعه‌ای از روستاهایی که نام قدیم آن مهریجرد بوده و به مهرنگار دختر انوشیروان نسبت داده شده است اما تا قبل از 1318 وجه تسمیه مهریز دقیقاً مشخص نبود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه یزد در مهریز، مهریز در حدود ۱۶ قرن قبل (در زمان حکومت ساسانیان) ناحیه‌ای در جنوب دشت یزد و دامنه جنوب شرقی شیرکوه بوده و قنات هایی از آن سرچشمه می‌گرفتند که در مواردی پس از طی یک مسافت ۴۰ کیلومتری به سرچشمه خود می‌رسیدند اما «مهرنگار» دختر انوشیروان دستور می‌دهد قنات‌هایی در منطقه احداث شوند که با طی مسیر کمتری به سرچشمه برسند.

پس از آن‌ که این قنات‌ها موجبات آبادانی قصبه یا ناحیه مربوطه را فراهم آوردند، فرمانبرداران شاهزاده، آبادی جدید را «مهرگرد» نامیدند. عنوان مهرگرد در گذشت زمان به «مهریجرد» تبدیل شد و امروزه مهریز خوانده می‌شود.

شهرستان مهریز با ۱۵ هزار کیلومتر مربع وسعت از شمال به شهرستان یزد، از جنوب به استان کرمان و فارس و از شرق به قسمتی از استان کرمان و از غرب به بخش مرکزی نفت و استان فارس محدود می‌شود.

بخش مرکزی مهریز شامل چند منطقه از جمله بیدک(مزویر آباد)، بغدادآباد، مهرپادین(تو ده)، استهریج و منگاباد می باشد که هر یک شامل محلات بزرگ و کوچک با نامها و قدمت دو هزار ساله است.

شهرستان مهریز دارای دیدنی های زیادی است که از شاخص ترین آنها می توان به حمام قدیمی و موزه استهریج، چشمه آب و تفریحگاه غربالبیز، کوه ریگ، امامزاده در مهرپادین، سرو قدیمی منگاباد، مسجد جامع و مجموعه بناهای با قدمت بالای دویست سال با خشت خام و معماری قرن دهم، بادگیرهای مسجد و اب آنبار خشت خام با معماری ویژه به طوری که بازده و بادهی و معماری آن منحصربه فرد است، اشاره کرد.

همچنین رباط زین الدین، ریاط کرمانشاه، رباط نو سریزد، رباط شمس، کاروانسرای شاه عباسی، قلعه مهرپادین، قلعه خورمیز، قلعه سریزد و قلعه هرفته از دیگر اماکن تاریخی و دیدنی شهرستان می باشد.