نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مهمترین نقش دانشگاه‌ها تربیت نیروی فناور برای اشتغال در شرکتهای دانش‌بنیان است


سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد کشور باید دانش‌بنیان شود و شرکتها به سمت فناوری شدن و تولید ثروت از فناوری سوق یابند.
به گزارش روابط عمومی پارك و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سیدمحمد صاحبکارخراسانی سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد درباره نقش دانشگاه‌ها در توسعه شرکتهای دانش‌بنیان اظهار کرد: برای اعضای هیات علمی یک سری قوانین و مقررات خاصی برای تعامل با شرکتهای دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است. مهمترین نقش دانشگاه تربیت نیروهای انسانی متخصص و فناور است که بتوانند در شرکتهای دانش‌بنیان مشغول به کار شوند و این بسیار مهم است و جهت گیری دانشگاه باید به این سمت باشد.
وی افزود: دانشگاه می‌تواند برای تربیت این نیروها علاوه بر دروسی که دانشجو می گذراند یک سری دروس تکمیلی مثل کارآفرینی یا نوشتن طرح تجاری و آشنایی با قوانین مالیاتی و بیمه‌ای ارائه کند.
صاحبکار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اهمیت شرکتهای دانش‌بنیان گفت: تعریفی که مقام معظم رهبری دارند این است که یکی از اساسی ترین کارها در مقوله اقتصاد مقاومتی، تأسیس و توسعه شرکتهای دانش‌بنیان است.
وی افزود: بنا بر نظر مقام معظم رهبری باید در تشخیص شرکتهای دانش‌بنیان دقت و شاخصهای آن باید استاندارد سازی شود. یکی از مهمترین سیاستهای اقتصاد مقاومتی بحث توجه به اقتصاد دانش‌بنیان است و باید به مساله اقتصاد و علم توجه داشت.

باید اقتصاد کشور دانش‌بنیان شود
وی در ادامه به تشریح قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان پرداخت و در باره آیین‌نامه‌ها و قوانین شرکتهای دانش‌بنیان گفت: باید اقتصاد کشور دانش‌بنیان شود و شرکتها به سمت فناوری شدن و تولید ثروت از فناوری سوق داده شود.
سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی همچنین خاطرنشان کرد: شرکتهای دانش‌بنیان محور اصلی همه فعالیت های معاونت علم و فناوری است.
دکتر صاحبکار در توضیح بیشتر قانون حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان ابراز کرد: در این قانون 13 نوع حمایت قانونی از شرکتهای دانش‌بنیان پیش بینی شده است که یکی از آنها صندوق نوآوری و شکوفایی است.
وی در ادامه بیان کرد: منطقی که برای شرکتهای دانش‌بنیان مد نظر بوده است این است که شرکتهای برتر را در حوزه فناوری جدا کنیم و مورد حمایت قرار دهیم تا بقیه شرکتها انگیزه برای ارتقا داشته باشند. در ماده یک قانون می گوید شرکتهای دانش‌بنیان به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوریهای برتر و با ارزش افزوده فراوان است. یک تبصره هم وجود دارد که شرکت هایی که بالاتراز 50درصد سهامشان مربوط به بخش دولتی است اینها نمی‌توانند از مزایای مالی استفاده کنند.

سه سطح برای شرکتهای دانش‌بنیان
سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی شرکتهای دانش‌بنیان را در سه سطح معرفی کرد و گفت: رده اول مربوط به شرکتهای نوپاست که معیارهای ارزیابی آنها ساده تر است که یک سری از افراد چه عضو هیات علمی چه غیر هیات علمی یک ایده ای را پیگیری می‌کنند البته حمایتهایی هم که از این شرکتها صورت می‌گیرد در سطح پایین است. بدون مالیات و بیمه هستند و بیشتر از دوسال نمی‌توانند در حالت نوپا بمانند، رده دیگر شرکتهای تولیدکننده کالا و خدمات دانش‌بنیان هستند که به اینها بیمه و مالیات تخصیص داده می‌شود ولی در عین حال از حمایتهای گسترده تری برخوردارند، رده سوم شرکتهای بسیار بزرگ هستند که فروش بسیار بالایی دارند و معیارهای خاصی دارند و حمایت های خاصی از آنها می شود این ها در اقتصاد کشور تحرک جدی ایجاد می کنند.
وی در باره کالاهای خدمات دانش‌بنیان گفت: کالاهایی که در حوزه فناوری بالا یا متوسط به بالا باشد یا نیاز به تحقیق و توسعه یا ارزش افزوده بالایی ناشی از فناوری داشته باشد و همچنین کالاهایی که تحریم هستند مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند. در سایت www.daneshbonyan.ir تمام آیین نامه‌ها و قوانین و مصوبات کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش‌بنیان به روز اعلام شده است و این سایت به عنوان بانک اطلاعاتی کامل در دسترس عموم است.

12 منطقه دانش بنیان در کشور
صاحبکار با اشاره به روند تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان، اظهار کرد: دو دسته کارگزاران تخصصی و کارگزاران منطقه ای برای ارزیابی شرکتها وجود دارند و در هر منطقه از کشور که توانایی فناوری وجود داشته باشد یک شبکه ایجاد می شود.
وی افزود:ما در کشور 12منطقه جغرافیایی تشکیل داده ایم که در هرکدام از منطقه جغرافیایی برترین نهادی که تعامل بیشتری برای ارزیابی شرکت دانش‌بنیان داشته است آن را به عنوان کارگزار انتخاب می‌کنند در حال حاضر در منطقه جغرافیایی یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان پارک علم و فناوری یزد مسؤول این کار است.
سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی همچنین تصریح کرد: کسانی می‌توانند تجارت دانش‌بنیان را انجام دهند که هم از مباحث فنی و هم مباحث اقتصادی و مالی آگاهی داشته باشند. صاحبکار افزود: در دانشگاه باید یک سری مکانیزمهای تشویقی وجود داشته باشد تا نقش اعضای هیأت علمی ایجاد و توسعه شرکتهای دانش‌بنیان تقویت شود. وی یادآورشد: اعضای هیات علمی همچنین می‌توانند به عنوان مشاور به شرکتهای دانش بنیان وارد شوند.
تسهیل تاسیس شرکت جدید از سوی دانش آموختگان نکته دیگری بود که صاحبکار به آن اشاره کرد و افزود: مراکز کارآفرینی در دانشگاه‌ها نقش بسیار موثری دارند و باید به صورت ویژه تقویت شوند. وی افزود: ایجاد نمایشگاه‌هایی از سوی دانش آموختگان دانشگاه‌ها برای دانشجوها و اساتید، بسیار موثر است و ما باید شرکت را از خارج دانشگاه به داخل بیاوریم. وی مراکز رشد را مکانیزم دیگری برای تقویت و توسعه شرکتهای دانش‌بنیان ذکر کرد.

لزوم حضور اعضای هیئت علمی در شرکتها و موسسات دانش‌بنیان
سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با بیان اینکه عضو هیئت علمی نیروی تمام وقت دانشگاه است، توضیح داد: درقانون برنامه پنجم توسعه ماده 17 تبصره 4 اعضای هیات علمی می‌توانند با موافقت هیئت امنای دانشگاه نسبت به تشکیل موسسات شرکتهای صددرصد خصوصی دانش‌بنیان اقدام یا در این موسسات شرکت کنند.
وی در باره لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گفت: دانشگاه‌ها و موسسات عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی مجاز هستند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر 49 درصد سهام آنها متعلق به دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و بقیه سهام متعلق به اعضای هیات علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است نتایج تحقیقات اعضای هیات علمی و دانشجویان خود را تجاری سازی کند. ایجاد شرکت و درصدهای سهام و دیگر شرایط مربوط به تصویب هیات امنای موسسه مربوط خواهد بود و این شرکتها مشمول قانون منع مداخله نیستند.
صاحبکار افزود: در قانونهای قبلی این مطرح بود که یک عضو هیات علمی می توانست سهام دار یک شرکت شود ولی در این لایحه مطرح است که خود دانشگاه می‌تواند سهام دار یک شرکت شود.
سرپرست امور شرکتها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی در پایان دانشگاه یزد را به عنوان یک نمونه خوب در مسیر فعالیتهای دانش‌بنیان دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به عنوان دانشگاه کارآفرین در کشور مطرح شود.