اهداف مراکز رشد اهداف مراکز رشد

هدف از تأسیس مراکز رشد کمک به رشد و توسعه شرکتهای کوچک فناور و کاهش ریسک دوره راه اندازی این شرکت‌ها از طریق ایجاد زیر ساختارهای لازم و ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا  میباشد.

مراکز رشد در کنار حمایت‌های مالی با ارائه مشاوره ها و آموزش‌های لازم در زمینه‌های راه اندازی کسب و کار و مدیریت مالی، حسابداري، حقوقی، قوانین کار و بیمه، بازاریابی و ... به شرکت‌های تحت پوشش خود، آنان را در کسب موفقیت یاری می‌رسانند. علاوه بر آن استقرار مؤسسات نوپا در کنار سایر مؤسسات فناور و بهره‌گیری از فضای هم‌افزایی ایجاد شده نقش مؤثری در رشد و ارتقای اینگونه مؤسسات دارد.

در ساختار مراکز رشد بخشی تحت عنوان مراکز رشد مقدماتی پیش بینی شده است تا هسته‌های در شرف تأسیس شرکت و یا شرکت‌های نو پایی که شرایط لازم، جهت پذیرش در مراکز رشد را ندارند بتوانند از امکانات مراکز رشد بهره جسته و خود را آماده پذیرش در مرکز رشد نمایند. در مرکز رشد مقدماتی ضمن ارائه خدمات استقرار، آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم در اختیار واحدهای مستقر قرار می‌گیرد تا پس از طی یک دوره شش ماهه در صورت کسب شرایط لازم در مراکز رشد استقرار یابند.

نظر به لزوم تمرکز فعالیت مؤسسات مستقر در مراکز رشد بر روی یک زمینه خاص فناوری، لازم است مؤسسات متقاضی پذیرش، طرحی را تحت عنوان ایده محوری ارائه نموده که عمده فعالیت خود را در دوره حضور در مراکز رشد حول اجرای این طرح متمرکز نمایند. طرح مذکور ضمن دارا بودن ویژگی‌های فناوری و نو بودن باید دارای توجیه اقتصادی کافی نیز بوده و پس از اجرا منجر به ایجاد محصول یا خدمات فناوری قابل ارائه به بازار گردد.

مرکز رشد مقدماتی:

-استقرار  برای  حداکثر  شش  ماه  که  در صورت  نیاز  و  یا  تصویب  مرکز  رشد  تا  نه  ماه  قابل  تمدید  است.(حضور  فعال  طی  این  مدت  ضروری  است.)

-ارائه   تجهیزات  و  خدمات  اداری، اطلاع رسانی، شبکه، آموزش  و  مشاوره  در  سطح  امکانات  موجود  بر اساس  تعرفه های  مصوب.

-ارائه مجوز  لازم  جهت ثبت شرکت.

-دوره رشد مقدماتی فرصتی مناسب  جهت تکمیل تیم کاری، انجام مطالعات و مقدمات اجرای ایده محوری، ثبت شرکت در صورت عدم ثبت در زمان پذیرش، و تنظیم طرح تجاری می‌باشد. مرکز رشد با ارائه خدمات و بویژه مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم هسته‌ها را برای پیشبرد این موارد یاری می‌دهد. پس از طی این دوره، هسته‌ها می‌توانند جهت پذیرش در مرکز رشد درخواست ارائه نمایند.

 

در پایان دوره رشد مقدماتی هسته‌ها موظفند تا حداکثر 50%هزینه خدمات دریافتی را بازپرداخت نمایند. درصورت ورود به مرکز رشد این هزینه در اعتبار اختصاص یافته در مرکز رشد منظور خواهد شد.

حمایتهای مراکز رشد :

-استقرار  برای مدت سه سال (این مدت در صورت نیاز با درخواست مؤسسه و تصویب مرکز رشد تا پنج سال قابل تمدید میباشد.)

-ارائه آموزش‌ها و مشاوره­‌های مورد نیاز.

-ارائه خدمات بازاریابی.

-حمایت از نوآوری و اختراع ارائه شده توسط شرکت.

-برخورداری از مزایای قانونی پیش بینی شده برای شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری.

-ارائه مجوز فناوری.